Trening cardio wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę wydolności organizmu oraz regulację gospodarki hormonalnej. Trening cardio nazywany jest inaczej treningiem tlenowym, wytrzymałościowym lub aerobowym. U osób wykonujących trening kardio dochodzi do przyspieszenia oddechu i pracy serca. W treningu cardio tkanka tłuszczowa spalana jest z udziałem tlenu, który niezbędny jest naszym tkankom do uruchomienia procesu redukcji tłuszczu. Tlen wykorzystywany jest jedynie przy umiarkowanym wysiłku. Do ćwiczeń kardio można zaliczyć m.in. pływanie, bieganie, jazdę na rowerze, chodzenie, pływanie lub skakanie na skakance.
Wbrew pozorom nie trzeba się wykończyć, żeby spalić tłuszcz. Wręcz przeciwnie, aby zredukować tkankę tłuszczową, niezbędny jest umiarkowany, długotrwały wysiłek w odpowiednim tętnie. Twoje tętno powinno wahać się między 60 – 70 % tętna maksymalnego, które obliczysz według wzoru:
Tętno = 220 – wiek
Czyli jeśli masz 34 lata, Twoje tętno maksymalne wynosi 186. Aby obliczyć próg tlenowy dla spalania Twojej tkanki tłuszczowej tętno maksymalne mnożysz przez 0.6 (111,6) i przez 0.7 (130,2).
Tym samym Twoja strefa tętna dla wysiłku aerobowego wynosi od 111,6 do 130,2. W tym tętnie powinieneś ćwiczyć aby Twoja redukcja była szybka, skuteczna.
Trening cardio, aby był skuteczny, musi być wykonywany systematycznie. Powinno trenować się co drugi dzień, a ćwiczenia powinny trwać co najmniej pół godziny. Wraz z upływem czasu i poprawą wydolności organizmu, należy wydłużyć czas ćwiczeń.
Zalety treningu cardio
Poprawa wydajności pracy serca skutkuje nie tylko możliwością pompowania większej ilości krwi w czasie aktywności fizycznej, ale również w czasie odpoczynku. Systematyczne ćwiczenia zmniejszają ilość zalegającego cholesterolu w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu o wiele mniejsze jest ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Skuteczność treningu cardio została potwierdzona wieloma badaniami na cały świecie.